5 Adımda Sosyal Medya Güvenliği

İşleri kolaylaştıran ve iletişimi daha aktif hale getiren platformlar, büyük teknolojinin büyük eserleri; Sosyal Medya Ağları. Medya kullanımının çok popüler olduğu bugünlerde birtakım kullanıcılar konumunu, yaşadığı her anı, ailesini sürekli sosyal medyada paylaşmaktadır. Bu durum sonucunda 7 milyar insanın bulunduğu dünyada, internet hackerları için en basit işlem insanı hacklemektir. İnsanı hacklemek aslında basittir. Yaptığınız paylaşımlarla hackerlara altın tepside bir fırsat sunabilirsiniz.

Bugün, bu talihsiz durumları yaşamamanız adına sizlere 5 adımda sosyal medya güvenliğini nasıl sağlayacağınızı anlatacağız.

1- Uygulamalar

Sosyal medya hesabınız ile giriş yaptığınız uygulamalara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Güvenilmeyen, çok bilinmeyen uygulamalaya girdiğinizde, şifreniz ile giriş yaptıktan sonra yenilemeyi unutmayın. Şifrenizi istemese dahi ayarlar sekmesinden uygulamaya verilen izinleri iptal edin. Bu uygulamalar genellikle ilgi alanlarınızdan faydalanarak sizlere reklam yaparlar veya mesaj atarlar. Güvenmediğiniz, bilmediğiniz bu bağlantı adreslerine direk girmemenizi öneririz. Bağlantılara girdiğiniz takdirde ise güvenmediğiniz uygulamalara şifrenizi vermemenizi öneririz.

2- Çift Doğrulama Sistemi

Gün geçtikçe artan hesap çalınma durumları sosyal medya platformlarının yeni bir sistemi, Çift Doğrulama Sistemini aktif etmesine sebep olmuştur. Çift doğrulama sistemini aktif ettikten sonra, hesabınıza biri şifrenizle giriş yapabilse dahi mailinize veya telefon numaranıza gelecek onay kodunu da girmek zorundadır. Güvenli kullanım için aktif etmenizi öneririz.

3- Şifreler

Sosyal Medya hesaplarınıza koyduğunuz şifreleri güçlü oluşturunuz. Küçük ve büyük harfler, semboller, rakamlar içermesine dikkat ediniz. Şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. Size ait olmayan bir cihazdan girdiğiniz de çıkış yapıp, şifrenizin kaydedilmediğinden emin olunuz.

4- Sahte Mesajlar

Hesabınızı ele geçirmek isteyen kişiler hesaplarınıza giriş yapabilmek adına fake login (sahte giriş) taktiğini kullanabilirler. Sahte giriş taktiğinin en yaygın kullanımı özel mesaj veya mail atmaktır. Aldığınız mesajlarda bulunan bağlantılara çok dikkat edin. Emin olmadığınız websiteler üzerinden sosyal medya hesaplarına giriş yapmayın.

5- Kişisel Bilgiler

Kullanıcı profillerinizde herkese açık olarak paylaşacağınız bilgiler hesabınıza daha kolay ulaşılmasını sağlayabilir. Hesabınıza eklediğiniz bilgiler dahilinde güvenlik sorularınız kolayca bloke edilip, nerede olduğunuz bile tahmin edilebilir. Bununla da kalınmayıp yaptığınız her hareket tahmin edilebilir. Hesabınızı herkese açık bir şekilde kullanıyorsanız kişisel bilgilerinizi ve yaptığınız alışkanlıkları çok aktif göstererek oluşturmayın. İnsan hacklemenin temeli kişisel bilgilerdir. Hackerlar için insanı hacklemek en kolayıdır, insanı hacklerseniz hayatını kabusa çevirebilirsiniz. Gizlilik esaslı hareket edip, paylaşımlarınıza dikkat ediniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir